çoklu bağlantılı platformlar tavsiye (multisource universe recommendation)

Sap Business Objects bir universe ün (unx) birden fazla bağlantı ile oluşturulmasına (kullanılabilmesine) olanak sağlar. Bunun için BI Platformda Data Federation servisinin oluşturulması gerekir. Çoklu bağlanıtılı universe özelliği universe ün farklı veritabanlarından aldığı veriyi Data Federation servisi ile birleştirerek (veritabanı gibi davranarak) raporlara sonuç verisini sağlamasıyla olur. Çoklu bağlantılı universe oluşturulurken bir kere çoklu kaynaklı olduğu belirlenir sonradan tek bağlantılı universe e çevrilemez.

Kişisel tavsiyem Çoklu Bağlantılı (MultiSource) universe özelliğinin zorunlu olunmadıkça kullanılmaması yönünde. Çünkü çoklu bağlantılı platformlar farklı veri kaynaklarından alınan veriyi veritabanı gibi (BI platformun veritabanı görevi yapması performansı çok negatif etkileyen bir faktör, hem işlemci hem de bellek kullanımı açısından) davranarak birleştirmesi gerekir. Özellikle farklı kaynaklardaki objelerin data foundation da join lenmesi durumunda.

Çoklu bağlantılı universe ler yerine veriyi Veri Entegrasyonu (Data Integration), ETL (Extract Transform Load) Araçları ile tek veritabanında birleştirmek ve tek bağlantılı universe ile bu veritabanından raporlamak daha doğru bir çözüm olacaktır. Veri Entegrasyonu araçları farklı veritabanı yönetim sistemlerine bağlanıp veri aktarımı yapabilmektedir. Bu sayede BI Platforma veri tabanı yükü bindirilmemiş olur ve sorgulama dilinin en hızlı çalıştığı ortamda veri alınarak performanslı raporlama yapılmış olur.

Not 1: tecrübelerimde çoklu kaynaklı universe ler ile ilgili çeşitli hatalarla (bug) karşılaştığımı söyleyebilirim.

Not 2: çoklu bağlantılı universe ler ile çalışırken tekli bağlantılı universe lere göre daha yavaş çalışırlar sebebi MultiSource universe lerin üzerinde geliştirme yapılırken işlemlerin yerel makinada değil sunucuda (bi platform) yapılıyor olmasıdır.

Not 2 Kaynak: IDT client tool slows dramatically in business layer

Bir cevap yazın