sap design studio dashboard masaüstü kısayolu ve Chrome tarayıcısı uygulama modu

Sap Design Studio Dashboard Desktop Shortcut and Chrome browser app (application) mode

Geliştirilen Sap Design Studio Dasboard’larına hızlı erişim için bir tercih olarak yer imlerine eklenerek ulaşılabilir, bir tercih olarak da bilgisayarın masaüstüne bir kısayol oluşturulabilir.

Dashboard’ları görüntülerken ya da 7*24 açık bırakılan dashboard’larda tarayıcının adres (url) kısmının görünmemesi için Chrome app mode kullanılabilir. Oluşturulan kısayol ile dashboard url –app parametresiyle açıldığında url kısmı görünmez.

Örneğin: “C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” –app=https://sap_bo:8080/BOE/OpenDocument/opendoc/openDocument.jsp?sIDType=CUID&iDocID=CuidOfYourDashboard

Benzer fonksiyonellik firefox tarayıcısında kısayoluna -new-window parametresi eklenerek yapılabilir; ancak url doğrudan parametrelerle gizlenemez. Url’yi gizlemek için firefox’un hide navigation bar eklentisi (add-on) (varsayılan gizleme fonksiyonu tuşu F2) kullanılabilir.

Örneğin: “C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe” -new-window https://sap_bo:8080/BOE/OpenDocument/opendoc/openDocument.jsp?sIDType=CUID&iDocID=CuidOfYourDashboard

Bunların dışında eğer birden fazla dashboard’un tek ekranda belli zaman aralıkları ile değişmesi (rotate) isteniyorsa Chrome tarayıcısında Tab Revolver eklentisi, Firefox tarayıcısında da Tab Rotater eklentisi kullanılabilir.

Not: 7*24 açık duran dashboard’lar için Chrome tarayıcısının yıllardır varolan dağıtık bellek sızıntısı bug’ı göz önünde bulunulabilir.
Chrome massive memory leak bug: https://productforums.google.com/forum/#!topic/chrome/86yzpxX7aws

Kaynaklar:
https://stackoverflow.com/questions/16124877/how-do-you-hide-the-address-bar-in-google-chrome-for-chrome-apps
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Mozilla/Command_Line_Options
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/hide-navigation-bar/
https://chrome.google.com/webstore/detail/revolver-tabs/dlknooajieciikpedpldejhhijacnbda
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/tab-rotator/

Bir cevap yazın