Aylık arşivler: Temmuz 2015

sap bo idt aggregate_aware() özelliği

Veri ambarlarında sık kullanılan (raporlanan) nitelikler (dimensions or measures) için özet tablolar (yıllık, aylık) hazırlanır. SAP Business Objects’te Aggergate Aware özelliği detay bazda değil de özet bazda rapor hazırlanmak istendiğinde, günlük kayıtların yer aldığı detay tabloların değil, aylık toplamların yer aldığı özet tabloların kullanılabilmesine imkan sağlar.

sap_bo_idt_aggregate_aware_1

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi mağazadan yapılan satışların kayıt kayıt yer aldığı satış tablosu ile mağaza, ürün, yıl, ay bazında toplamsal (özet, aggregate) değerlerin yer aldığı satış özeti tabloları farklı context’lerde mevcut. Böyle bir durumda satış ve satış özet tablolarını SAP BO tek tablo gibi algılamalı ve detay obje kullanılmadığında satış özet tablosunu, detay obje kullanıldığında ise satış tablosunu kullanan sorgu üretmeli. Öncelikli olan (yani toplamsal değerler içeren) tablo ilk sıraya yazılarak aşağıdaki gibi tanımlanır.

@Aggregate_Aware(satis_ozet.yil,year(satis.tarih))

sap_bo_idt_aggregate_aware_2

sap_bo_idt_aggregate_aware_3

sap_bo_idt_aggregate_aware_4

Son adım olarak SAP BO’ya hangi objelerin detay obje olduğunu tanımlamak için iş katmanı (business layer) açık iken Actions > Set Aggregate Navigation menüsüne tıklanır. Burada özet tablolar ile detay objelerin uyumsuzluğu (incompetible) aşağıdaki gibi tanımlanır.

sap_bo_idt_aggregate_aware_7

Detay obje (Tarih) kullanılmadığında (satış özet) ve detay obje kullanıldığında (satış) oluşturulan sorgular aşağıdaki gibidir.

sap_bo_idt_aggregate_aware_5

sap_bo_idt_aggregate_aware_6